صفحه ی اصلی / سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری طرح ها و شرکت های دانش بنیان / وام / بانک

مواد مرتبط با تسهیلات بانکی در قانون بانکداری اسلامی بدون ربا مصوب سال 1383:

ماده 7: بانک­ها می­توانند به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای گسترش فعالیت بخش­های مختلف تولیدی، بازرگانی و خدماتی قسمتی از سرمایه و یا منابع مورد نیاز این بخش­ها را به صورت مشارکت تامین نمایند

ماده8: بانک­ها می­توانند، در امور و یا طرح­های تولیدی و عمرانی مستقیماً به سرمایه­گذاری مبادرت نمایند. برنامه این گونه سرمایه گذاری­ها باید در ضمن لایحه بودجه سالانه کل کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و نتیجه ارزیابی طرح، حاکی از عدم زیان­دهی باشد.

تبصره- بانک­ها به هیچ وجه حق ندارند در تولید اشیا تجملی و مصرفی غیر ضروری سرمایه­گذاری نمایند.

ماده 9- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور بازرگانی، در چهارچوب سیاست­های بازرگانی دولت منابع مالی لازم را بر اساس قرارداد مضاربه در اختیار مشتریان با اولویت دادن به تعاونی­های قانونی قرار دهند.

تبصره- بانک­ها در امر واردات مجاز به مضاربه با بخش خصوصی نمی­باشند.

ماده 10- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم در گسترش امر مسکن، با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی، واحدهای مسکونی ارزان قیمت به منظور فروش اقساطی و یا جاره به شرط تملیک احداث نمایند.

تبصره- تملک زمین با رعایت قانون اراضی شهری جهت احداث واحدهای مسکونی موضوع ماده 10 توسط بانک­ها بلامانع است.

ماده 11- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات، اموال منقول را بنا به درخواست مشتری و تعهد او مبنی بر خرید و مصرف و یا استفاده مستقیم مال و یا اموال مورد درخواست، خریداری نموده و با اخذ تامین به صورت اقساطی به مشتری بفروشند.

ماده 12- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور خدماتی کشاورزی، صنعتی و معدنی، اموال منقول و غیر منقول را بنا به درخواست مشتری و تعهد او مبنی بر انجام اجاره به شرط تملیک و استفاده خود، خریداری و به صورت اجاره به شرط تملیک به مشتری واگذار نمایند.

ماده 13- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به هریک از عملیات ذیل مبادرت نمایند:

الف- مواد اولیه و لوازم یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی را بنا به درخواست این واحدها و تعهد آنها مبنی بر خرید و مصرف مواد اولیه و لوازم یدکی مورد درخواست، خریداری و به صورت نسیه به واحدهای مذکور بفروشند.

ب- آن قسم از تولیدات این واحدها را که سهل البیع باشد بنا به درخواست آنها پیش خرید نمایند.

ماده 14- بانک­ها موظفند جهت تحقق اهداف بندهای 2 و 9 اصل 43 قانون اساسی بخشی از منابع خود را از طریق قرض الحنه به متقاضیان اختصاص دهند. آئین نامه اجرائی این ماده توسط بانک مرکزی تهیه و به تصویب هیات دولت می­رسد.

ماده 16- بانک­ها می­توانند، به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای گسترش امور تولیدی، بازرگانی  و خدماتی مبادرت به جعاله نمایند.

تماس با ما

  • فکس :83532383 9821+
  • ایمیل: info@daneshbonyan.ir

درباره ما

سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری
(طرح های دانش بنیان و فناورانه)